444 61 72  |    info@referanshastanesi.com
Logo
 Online Randevu
 444 61 72
SAĞLIK BLOG    
Süt Ve Süt Ürünleri
Diyetisyen Yasemin GÜMÜŞ süt ve süt ürünleri hakkında bilgilendiriyor, yeni doğan bir bebeğin ilk tanıştığı, tüm enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarını karşılayan mucizevi bir besindir.

Süt, yeni doğan bir bebeğin ilk tanıştığı, tüm enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarını karşılayan mucizevi bir besindir. Bebeklik döneminden yaşlılık dönemine kadar insan yaşamının bütün evrelerinde süt ve süt ürünlerinin tüketimine gereken önem verilmelidir.

En iyi kalsiyum kaynakları olan süt ve süt ürünlerinin (süt, yoğurt, peynir, ayran, kefir, çökelek, …) yeterli tüketimi iskelet sistemimiz ve dişlerimiz için gereklidir. Kalsiyum vücudumuzdaki metabolik olaylarda kullanılan önemli bir mineraldir. Süt ve süt ürünleri tüketerek yeterli kalsiyum alanların kilo alma hızlarının azaldığını gösteren çalışmalar vardır. Ayrıca süt ve süt ürünleri tüketimi kan basıncının düşürülmesinde, bağışıklık sisteminin ve sinir sistemi sağlığının devamlılığında etkilidir.

Süt ve süt ürünlerini yeterli miktarda tüketerek protein, yağ, karbonhidrat gibi besin öğeleriyle beraber A vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini,B1 vitamin, B2 vitamini, B3 vitamini, B12 vitamini, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko, potasyum, magnezyum gibi ihtiyacımız olan vitamin ve minerallerin çoğunu almış oluruz.

Gençler için sağlıklı bir beslenme düzeni, mümkün olduğunca besleyici değeri yüksek olan çeşitli gıdaları içermelidir. Ergenlik çağında kalsiyum ihtiyacı kemiklerin büyüme ve gelişmesine bağlı olarak özellikle çok yüksektir.

Yağsız süt ve süt ürünleri ile tam yağlı süt ve süt ürünleri vitamin, mineral, protein içeriği bakımından aynıdır fakat aralarındaki en önemli fark yağsız olanlarda doymuş yağ içeriğinin oldukça azalmış olmasıdır. Bu da hem kan kolesterol seviyemizin dengelenmesi anlamında hem de diyette kalori kontrolünün sağlanması anlamında oldukça yararlıdır.

Süt evde pişirilirken zararlı bakterilerin tamamı yok olmadığı için ve daha fazla vitamin, mineral kaybına uğradığı için açık sütler yerine sağlıklı ambalajda satılan sütler tercih edilmelidir.

Uzun ömürlü sütler ve pastörize sütler kontrollü şekilde uygulanan ısıl işlem sonucu mikrobiyolojik açıdan sağlıklı hale getirilmekte, vitamin ve mineral kaybı en aza indirilmektedir. Uzun ömürlü sütlere ve pastörize sütlere katkı maddesi eklenmemektedir, tamamen kapalı, hava ile temas etmeyen ortamlarda işlendikleri için sağlıklıdırlar. Saklama koşullarına uyulduğu sürece son tüketim tarihlerine kadar güvenle tüketilebilirler.

Ülkemizde kişi başına düşen yıllık süt tüketimi gelişmiş ülkelere göre oldukça düşüktür. Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberine göre önerilen günlük süt ve süt ürünleri tüketimi 3-4 porsiyondur. 

Bizler çevremizden duyduğumuz sütün zararlı olduğu yönünde söylentileri dikkate almamalı,  bu mucizevi besinin tüketimine daha fazla önem vermeliyiz. 

Süt, insanların doğumlarından itibaren aldıkları ilk besindir. İlk günlerinde annelerinin sütüyle beslenen bebeklere, daha sonraları hem anne sütü hem de hayvani sütler verilir. Anne sütü, bebeklerin narin vücutlarını sağlamlaştırır, güçlendirir.

MAKALELER
Alerji Testi
Bahar Yorgunluğuna Karşı Beslenme Önerileri
Burun Kanamaları Nedenleri
KUPA TEDAVİSİ (HACAMAT)
Geçmeyen Öksürük Önemlidir!
Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
PRP Uygulamaları
Burun Estetiği Nedir?
Mide Kanserine Dikkat!
Endoskopi ve Kolonoskopi
SOSYAL MEDYA
@referanshastanesi

Istenmeyen tuylerden kurtulmanin tam zamani! Lazer epilasyonda tum bolgelerde %50 INDIRIM!

A post shared by Özel Referans Hastanesi (@referanshastanesi) on

NÖBETÇİ ECZANELERYeni Sanayi Mah. Devlet Karayolu
Cad. No:59 Nazilli/Aydın


Web Tasarım Emre YÜZ


REFERANS HASTANESİ
Kurumsal
Teknik Altyapımız
Kalite Politikamız
Yönetim Kurulumuz
İletişim


HASTA & ZİYARETÇİLER
Hasta Hakları
Hasta Sorumlulukları
Ziyaretçi Politikası
Refakatçi Politikası
Güvenlik Politikası


SAĞLIK BLOG
Skolyoz Ameliyatı
"Bebek Dostu Hastane" Ünvanı Aldık
Zoru Başardık!
Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!
Damardaki Tehlike Referans'ta Yakalandı!


ANDROID UYGULAMASI