444 61 72  |    info@referanshastanesi.com
Logo
 Online Randevu
 444 61 72
SAĞLIK BLOG    
Kisti Olan Bebeğin Kanı Değişti
Daha anne karnında iken bebeğin kalçasında tespit edilen ve alınan kistin ardından, aynı bebeğin kan değişimi de yapıldı.

Özel Referans Hastanesi’nin, doğum kliniği doktorlarından Op. Dr. Fatih DEPBOYLU tarafından daha anne karnında iken bebeğin kalçasında tespit edilen kistin ardından, aynı bebeğin çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Özlem DEMİREL tarafından da kan değişimi yapıldı.

Doğumu başarılı bir şekilde gerçekleştirilen bebeğin tetkikler sonucu kanında sarılığa rastlandı ve alınan kararın ardından kan değişimi gerçekleştirildi. Hastaneden yapılan açıklamaya göre bebeğin oldukça sağlıklı bir şekilde hayatına devam ettiği ve rütin kontrollerinin yapıldığı belirtilmiştir. Bebeğin anne ve babasının duyduğu sevinci görülmeye değerdi.

Bebeğinizin karnındaki sarılık (bilirubin) düzeyi aşırı yükselirse beynine yerleşerek zeka geriliğine ve gelişme geriliğine neden olur. Eğer kandaki sarılık düzeyi doğum saatine göre normal seviyesinden üst düzeylere çıkarsa, bebeğinizin beyninin zarar görmemesi için kan değişimi yapılması gerekir. Kan değişimine karar verirken, bebeğinizin doğum haftasına, düşük doğum ağırlığında olup olmamasına ya da başka bir hastalık olup olmadığına bakılarak karar verilir. Kan değişimi aileleri ürküten bir durumdur, ancak uygun zamanda ve ehil ellerde yapıldığında hayat kurtarıcı bir işlemdir.

Bebeklerin doğumdan sonra ilk günlerde karşılaştığı sorunlarından biri yenidoğan sarılığıdır. Sağlıklı ve zamanında doğmuş bebeklerin yüzde 60'ında, erken doğan bebeklerin ise yüzde 80'nin de sarılık görülür. Özel Referans Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem DEMİREL belirtileri şöyle sıralıyor. Bebeğinizin sarılık geçirdiğini, uyku hali, emmede azalma ve sarı renginden anlayabilirsiniz.

Cildindeki bu değişiklikleri gün ışığı veya aydınlık bir ortamda görebilirsiniz. Bu nedenle bebeğinizin ilk günlerinde onu iyi ışık alan bir ortamda günde birkaç kez gözlemleyin. Tabi bu değerlendirme klinik deneyim gerektirir ve yanılmalara neden olabilir. Bu yüzden, şüphelendiğiniz her durumda hekime danışılmalı, gerekirse bebeğinizin sarılık değerini ölçtürmelisiniz.

Fizyolojik sarılığa yakalanan bebeğinizin herhangi bir tedaviye gerek kalmadan iyileşmesi muhtemeldir. Mutlaka uzman doktor takibi altında bu döneminin geçirilmesini sağlamalısınız. Eğer ki bebeğinizin yüksek seyreden sarılığının tanı ve tedavisinde geç kalırsanız, “kernikterus” denilen bir hastalığın oluşmasına neden olabilir. Sarılık beyinde birikir, beynin özel alanlarını etkiler ve sonucunda da kalıcı beyin hasarına yol açar.

MAKALELER
Burun Estetiği Nedir?
Lazer Tedavisi Alexandrite Elite+
Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
KUPA TEDAVİSİ (HACAMAT)
Geçmeyen Öksürük Önemlidir!
Migreni Kafanızdan Atın!
PRP Uygulamaları
Burun Tıkanıklıklarında En Son Teknoloji: Radyofrekans Tedavisi
Yeni Doğan Sünneti ve Yararları
Mide Kanserine Dikkat!
SOSYAL MEDYA
@referanshastanesi

Istenmeyen tuylerden kurtulmanin tam zamani! Lazer epilasyonda tum bolgelerde %50 INDIRIM!

A post shared by Özel Referans Hastanesi (@referanshastanesi) on

NÖBETÇİ ECZANELERYeni Sanayi Mah. Devlet Karayolu
Cad. No:59 Nazilli/Aydın


Web Tasarım Emre YÜZ


REFERANS HASTANESİ
Kurumsal
Teknik Altyapımız
Kalite Politikamız
Yönetim Kurulumuz
İletişim


HASTA & ZİYARETÇİLER
Hasta Hakları
Hasta Sorumlulukları
Ziyaretçi Politikası
Refakatçi Politikası
Güvenlik Politikası


SAĞLIK BLOG
Skolyoz Ameliyatı
"Bebek Dostu Hastane" Ünvanı Aldık
Zoru Başardık!
Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!
Damardaki Tehlike Referans'ta Yakalandı!


ANDROID UYGULAMASI