444 61 72  |    info@referanshastanesi.com
Logo
 Online Randevu
 444 61 72
SAĞLIK BLOG    
Burun Tıkanıklıkları ve Sinüzitler
Özel Referans Hastanesi Genel Cerrahi doktoru Op. Dr. Ferudun ÇELTİKLİOĞLU 26 Kasım 2014 tarihinde Kanal 35'deki Reçete programında Derya TUNA'nın konuğu oldu.

Burun tıkanıklığı sebepleri nelerdir?

Burun tıkanıklığı çok sık rastanan bir bulgudur, Yapısal olarak burun içindeki bölmenin (septum) eğrilikleri yapısal veya travmatik olarak ortaya çıkabilir. Yeni doğan bebeklerin yüzde yedisinde doğum esnasında burun zedelenmesi olabilmektedir. Şu bir gerçektir ki insan, hayatı boyunca en az bir kere burnunu bir yere çarpar. Bu nedenlerden dolayı burun deformiteleri ve septum deviasyonları çok sık görülen nedenlerdir. Eğer bunlar soluk almayı güçleştirirse cerrahi olarak düzeltilebilir.

Burun tıkanıklıklarının çocuklardaki nedenleri:

Yeni doğanda burun tıkanıklığı çok önemli ve hayati bir belirtidir. Burun arkasındaki açıklık oluşmazsa (koanal atrezi) özellikle 2 taraflı olduğunda ciddi bir sorundur. Bu durum doğumdan hemen sonra hastane koşullarında tanınarak gerekli önlemler alınır. Çocuklarda en sık rastlanan burun tıkanıklığı nedeni halk arasında geniz eti denen adenoid büyümesidir. Bu bademciğe benzeyen ve damağın gerisinde burnun arkasında yer alan bir dokudur. Bu problemi olan çocuklar geceleri sesli nefes alırlar, hatta horlarlar. Bunun yanı sıra bu çocuklar sürekli olarak ağızlarından nefes alırlar, yüzlerinde özel bir ifade vardır. Buna adenoid yüzü denir. Hatta dişlerinde de bozukluklar söz konusu olabilir. Geniz etini almaya yönelik cerrahi basit ancak özelliklidir, başarı şansı da çok yüksektir.

Çocuk burun tıkanıklıklarının önemli bir sebebi de çocuk sinüzitleridir. Bu durum hakkında geçen programda genişçe durma şansımız olmuştu. Kış mevsimi başlarken üst solunum yolu enfeksiyonları artacaktır. Bunlar genelde virüslerle oluşur ve yılda 1-2 defa geçirilmesi normaldir. Normal olarak çoğu insan bunları ayakta atlatırken şikayetlerin ve hastanın durumunun kötüleşmesi beyaz su gibi olan akıntının irinli hal alması koyulaşması durumlarında sinüzit düşünülmelidir. Yetişkinlerden farklı olarak ameliyat çok nadirdir, bazen uzun süreli ilaç tedavisi gerekir.

 Alerjik sebepler ve bazı gelişimsel anatomik koşullarda da burun tıkanıklığı yapabilir.

Nadiren çocuklarda burun tıkanıklıkları iyi veya kötü huylu tümörlere bağlı olabilir.

Yabancı cisimler çocuklarda özellikle tek taraflı ve kötü kokulu akıntıyla beraber akılda tutulmalıdır. Çocuklar küçük parçacıkları burunlarına sokma eğilimindedir. Bunlar düğme, çengelli iğne, oyuncak parçaları, bezelye ve nohut olabilir. Tek taraflı kötü kokulu akıntı hissettiğinizde dikkatli olun. Çünkü bu yabancı cisim tarafından tıkalı bir burnun uyarısı olabilir.

Burun tıkanıklıklarının erişkinlerdeki nedenleri:

 Erişkinlerde en sık burun tıkanıklığı sebebi halk arasında kemik eğikliği olarak bilinen, burun boşluğu orta bölmesinin bir tarafa doğru eğik olması halidir. Bu duruma septum deviasyonu denilir ve genellikle burun boşluğu yan duvarlarında bulunan yumuşak dokuların (konkaların) şişmesi ile birlikte olduğunda burun tıkanıklığı daha şiddetlidir. Kemik eğikliği burun içerisinden yapılan bir ameliyatla düzeltilmeyi gerektirebilir.

Yetişkinlerde burun tıkanıklıklarının diğer önemli sebepleri; sinüzitler, alerjik koşullar, polipler, horlama-apne sendromu ve daha nadiren iyi ve kötü huylu tümörlerdir.

Allerjik burun hastalığı (Allerjik Rinit)bazen  mevsimsel bazılarında da tüm yıl boyunca görülebilir. Bunlarda muayene sonrası  allerji testleri istenebilir. Aşı( İmmunoterapi), ilaç tedavileri, bazı özel ışık tedavileri kullanılabilir.Bazen bu alerjilerle birlikte  polipler burun tıkanıklığı sebebi olabilir.

Burada alerjik rinitlerle karışan ancak alerjik olmayan ve sık karşılaşılan burun tıkanıklığı sebebi olarak Vazomotor rinitten de bahsetmeliyiz. Hastalara hekimler burunda alerjik görünüm var deyince hastalar “ ben test yaptırdım ama allerji çıkmadı “derler. Bu çoğu zaman vazomotor rinit dediğimiz bir durumdur. Rinit burunun ve burun zarlarının enflamasyonu demektir. Vazomotor kan damarları ile ilgili demektir. Burun zarları çok miktarda genişleme ve daralma yeteneğine sahip atar damar, toplar damar ve kılcal damarlara sahiptir. Normalde bu damarların yarısı açık yarısı kapalıdır. Fakat kişi ağır egzersiz yapıyorsa uyarıcı etkili hormonların (adrenalin) salgılanması artar. Adrenalin damarların büzülmesine neden olur. Bunun sonucunda zarlar büzülür, hava yolu açılır ve kişi daha rahat nefes alır. Bunun tam tersi allerjik atakta veya kişi soğuğa maruz kalınca gelişir. Kan damarları genişler ve burun tıkanır. Allerji ve enfeksiyonlara ek olarak bazı başka nedenler de burun damarlarının genişlemesine sebep olarak vazomotor rinite yol açar. Bunlar arasında stres, tiroid foksiyonlarında yetersizlik, hamilelik, bazı tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları ve dekonjestan ilaçların aşırı veya uzun kullanılması sayılabilir. Bütün bu nedenlerin başlangıcında burun tıkanıklığı geçici ve geri dönebilir niteliktedir. Yani neden ortadan kaldırılırsa hastalık düzelecektir. Bunun yanında eğer yeterince uzun sürerse bu sefer de kan damarları elastikiyetini kaybedecek ve olay geri dönülmez bir duruma dönüşür. Varisleşmiş damarlara benzerler. Hasta sırt üstü yattığında veya bir tarafına döndüğünde aşağı kısımları kanla dolar. 

MAKALELER
Burun Estetiği Nedir?
Lazer Tedavisi Alexandrite Elite+
Yeni Doğan Sünneti ve Yararları
Endoskopi ve Kolonoskopi
Migreni Kafanızdan Atın!
Sinüzit Deyip Geçmeyin!
KUPA TEDAVİSİ (HACAMAT)
Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
PRP Uygulamaları
Mide Kanserine Dikkat!
SOSYAL MEDYA
@referanshastanesi

Istenmeyen tuylerden kurtulmanin tam zamani! Lazer epilasyonda tum bolgelerde %50 INDIRIM!

A post shared by Özel Referans Hastanesi (@referanshastanesi) on

NÖBETÇİ ECZANELERYeni Sanayi Mah. Devlet Karayolu
Cad. No:59 Nazilli/Aydın


Web Tasarım Emre YÜZ


REFERANS HASTANESİ
Kurumsal
Teknik Altyapımız
Kalite Politikamız
Yönetim Kurulumuz
İletişim


HASTA & ZİYARETÇİLER
Hasta Hakları
Hasta Sorumlulukları
Ziyaretçi Politikası
Refakatçi Politikası
Güvenlik Politikası


SAĞLIK BLOG
Skolyoz Ameliyatı
"Bebek Dostu Hastane" Ünvanı Aldık
Zoru Başardık!
Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!
Damardaki Tehlike Referans'ta Yakalandı!


ANDROID UYGULAMASI