444 61 72  |    info@referanshastanesi.com
Logo
 Online Randevu
 444 61 72
HABERLER    
Kars'tan Nazilli'ye Bir Şifa Hikayesi
Hipospadiyas ameliyatı için Kars'tan Nazilli'ye gelen hastamızı şifa ile taburcu ettik.

Kars'tan Nazilli'ye Bir Şifa Hikayesi

Muhammed Ali Fırat… Aliş uzaklardan geldi. Ablası ve annesi ile Kars'tan Nazilli'ye uzun bir yolculuk yaptılar. Yıllar önce Kars’ta görev yapmakta olan üroloji uzmanımız Op. Dr. M. Göksel Ayköse Alişin abisini aynı teşhisle Hipospadiyas ameliyatı yapmıştı. Evladının sağlığı ve geleceği için endişe duyan Anne Maynur Fırat, 5 yaşındaki oğlu Aliş için Kars’tan Nazilli’ye hastanemize geldi. Bu özel misafirlerimizi Referans ailesi olarak gururla ağırladık. Abisinden yıllar sonra Alişede başarılı bir Hipospadias ameliyatı yaptık.

Çok şükür sağ salim Kars'a ulaştılar peki hipospadiyas ameliyatının önemi nedir inceleyelim.

Hipospadiyas erkek çocuklarda yaklaşık 300 doğumda bir görülen, klasik olarak penisin anatomik ve gelişimsel üç anomalisinin birlikteliği olarak tanımlanabilir. Bunlar;

  • İdrar deliğinin penisin uç kısmında olmayıp anormal olarak daha aşağı seviyede yerleşmesi.
  • Peniste “kordi” adı verilen ve ereksiyon halinde penisin eğrilmesine neden olan yapı.
  • Sünnet derisi anormallikleri olarak sayılabilir.

Son iki özellik her olguda olmayabilir. İdrar deliğinin yerleşme yerinin penis uç kısmındaki normal yerden olan uzaklığı ile hastalığın ciddiyeti doğru orantılıdır. Hastalık toplumda genellikle hastalık olarak tanınmaz ve bu çocuklar genellikle alt bölümde sünnet derisi olmadığı için “peygamber sünnetli” olarak nitelendirilir. Hastalığın tanınması ve bu çocukların sünnet edilmemesi tedavi planlaması açısından çok önemlidir.

Nedenleri

Hastalık temel olarak bebeğin anne rahmindeki gelişimi esnasında ortaya çıkar. İdrar yolunun penis üzerinde yerleşmiş olan kısmını oluşturacak olan dokuların bir tüp oluşturacak şekilde katlanamaması sonucu meydana gelmektedir. Bu gelişimsel anomaliden hormonal sebepler, bebeğin dokusunun hormona cevabının olmaması ve çevresel etkenler sorumlu tutulmaktadır.

Tanı

Çocuklarda hipospadiyas, doğar doğmaz yapılan fizik muayene ile rahatça tanınabilir. Sünnet derisinin penisi çepeçevre saracak şekilde gelişememiş olması, adeta bir kukuleta tarzında penis gerisinde yerleşmiş olması ve idrar deliğinin normalde olması gereken yerden daha aşağılarda olması tanıyı koydurur. Nadiren bazı hipospadias olgularında sünnet derisi gelişimi tam olmaktadır ve dikkat edilmez ile bu çocuklardaki hipospadias gözden kaçabilir.

Hipospadiyaslı erkek çocuklar idrarlarını ayakta yapamayabilirler. Ereksiyon esnasında peniste eğrilikler ortaya çıkabilir. Tedavi olmamış hipospadiyaslı erkeklerin eşlerine spermlerini aktarmada yaşayabilecekleri sorunlar nedeni ile normal yolla çocuk sahibi olmaları güçleşebilir. Bu hastalarda idrar deliğinde doğumsal olarak darlık da bulunabilir.

 

Tedavi Endikasyonları

Ciddi hipospadias olgularında ayakta işemeyi sağlamak, cinsel temas yapmak ve dölleme işlemini sağlamak için hipospadiyasın onarımına gerek olduğu konusunda kuşku yoktur. Penis ucuna çok yakın yerleşimli hafif hipospadiyas olgularında ise onarımın gerekliliği eskiden beri vurgulanmaktadır.

Bu olgulardaki kozmetik sonucu iyi yönde etkileyen tekniklerin olması ve başarı oranlarının yüksek olması nedeni ile ailelerin tedavi konusunda istekli oldukları gözlenmektedir.

 

Tedavi Yöntemleri

Tedavide amaç hastaların fistülsüz (deliksiz) olarak, penis ucuna yakın yerden rahatça idrarını yapabilmesidir.

Hipospadiyas tedavisi için tarif edilmiş pek çok onarım tekniği mevcuttur. Hastalığın ciddiyetine göre tek veya birkaç seanslı ameliyat yapmak gerekebilir. Cerrahi tekniklerin birçoğunda sünnet derisi veya bu derinin iç tarafındaki cilt altı dokular onarım alanı üzerine destek sağlaması amacı ile kullanılır. Bu neden ile hipospadiyaslı çocukların sünnet edilmemesi tedavi açısından çok önemlidir. 


Ameliyat olan çocuklarda normal görünümlü penis ve normal işeyen bir çocuk olmanın verdiği psikolojik rahatlama sağlanacaktır. Penis eğriliğinin düzeltildiği olgularda cinsel temas kurmadaki güçlük giderilmiş olacaktır. Ameliyat başarı oranları,kesin olarak belirlenemese de hafif-orta ciddiyetteki hipospadiyas olgularında %70-95, ciddi hipospadiyas olgularında %60-80 olarak öngörülebilir. Tedavi başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri cerrahın konu ile ilgili tecrübesidir.

MAKALELER
Alerji Testi
Yeni Doğan Sünneti ve Yararları
Mide Kanserine Dikkat!
Migreni Kafanızdan Atın!
Burun Kanamaları Nedenleri
PRP Uygulamaları
Geçmeyen Öksürük Önemlidir!
Sinüzit Deyip Geçmeyin!
Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Lazer Tedavisi Alexandrite Elite+
SOSYAL MEDYA
@referanshastanesi

Istenmeyen tuylerden kurtulmanin tam zamani! Lazer epilasyonda tum bolgelerde %50 INDIRIM!

A post shared by Özel Referans Hastanesi (@referanshastanesi) on

NÖBETÇİ ECZANELERYeni Sanayi Mah. Devlet Karayolu
Cad. No:59 Nazilli/Aydın


Web Tasarım Emre YÜZ


REFERANS HASTANESİ
Kurumsal
Teknik Altyapımız
Kalite Politikamız
Yönetim Kurulumuz
İletişim


HASTA & ZİYARETÇİLER
Hasta Hakları
Hasta Sorumlulukları
Ziyaretçi Politikası
Refakatçi Politikası
Güvenlik Politikası


SAĞLIK BLOG
Skolyoz Ameliyatı
"Bebek Dostu Hastane" Ünvanı Aldık
Zoru Başardık!
Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!
Damardaki Tehlike Referans'ta Yakalandı!


ANDROID UYGULAMASI