444 61 72  |    info@referanshastanesi.com
Logo
 Online Randevu
 444 61 72
HABERLER    
Akut Pankreatitte Cerrahi Zamanlama
Hastanemize bir haftadır devam eden karın ağrısı şikayeti ile başvuran hastamıza pankreatit tanısı ile yatışı yapıldı, gerçekleştirilen başarılı operasyonda hastamız sağlığına kavuştu.

Yapılan Tomografi görüntülemesi ve rutin muayenede elde edilen bulgular ile hasta acil olarak genel cerrahi uzmanımız tarafından ameliyata alındı. Başarıyla tamamlanan ameliyatta hastaya akut nekrotizan pankreatit adı verilen "pankreasın kendi kendini sindirmesi" teşhisi konuldu. Sağlığına kavuşan hastamız anestezi uzmanı Uzm. Dr. Birsen TANRIKUT MEMİŞ'e, ameliyathane ekibine, güler yüzlü hemşirlere ve özellikle hastane yönetim kuruluna sonsuz teşekkürlerini iletti.

Akut pankreatit'in nedenleri
Akut pankretitin birçok nedeni vardır. En sık rastlanılanı ise safra kesesi taşlarıdır. Safra kesesindeki taşlar kesenin kasılması ile ana safra kanalına dökülebilirler ve tıkanma sarılığı nedeni olabilir. Safra kanalına düşen taş ya kanal çıkışını tıkayarak ya da çıkıştan zorla da olsa geçip bağırsağa düşerken yarattığı olaylara bağlı olarak pankreas kanalında da değişik derecelerde tıkanıklık, basınç artması, hasar ve kanaldakilerin çevreye sızmasına neden olabilir. Aktif hale geçen enzimler çevredeki sağlıklı dokuları parçalamaya başlayabilir. Akut pankreatitin safra taşından sonra ikinci sırada gelen nedeni ise yoğun alkol kullanımıdır. Alkol de direkt ve indirekt yollardan benzer zincirleme reaksiyonları başlatabilir. Bu en sık iki neden dışında, çocuklarda kabakulak, erişkimde hiperlipidemi (kan yağlarının yüksekliği), kanal darlığı, pankreasın bazı doğmalık anomalileri, travma, nadiren de olsa hamilelik, veya hiçbir neden olmaksızın da akut pankreatit gelişebilir.

Kaç tip akut pankreatit vardır?
Çok çeşitli tanımlamalar yapılmakla birlikte, günümüzde hastalığın ağırlığını da gösteren 2 tip akut pankreatitten bahsedebiliriz;
1. Akut ödematöz pankreatit
2. Akut nekrotizan pankreatit.

Akut ödematöz pankreatit
Akut pankreatitlerin dörtte üçünü oluşturur. Hafif akut pankreatit de denir. Pankreasta minimal hasar olur. Ancak ciddi sorunlar yaratmadan, cerrahi tedavi gerektirmeden tamamen iyileşir ve geride kalıcı bir pankreas hasarı kalmaz.

Akut nekrotizan pankreatit
Akut pankreatitin yaklaşık dörtte birlik kısmını oluşturur. Ağır akut pankreatit de denir. Pankreas dokusunda ve hatta çevre dokularda ağır hasar, doku ölümü ile seyreder. Olayın ağırlığı ve tetiklediği değişik mekanizmalar nedeni ile solunum sistemi, böbrekler ve dolaşım sistemi de ciddi şekilde etkilenebilir. Dolayısı ile hayatı ciddi tehdit eden bir durumdur. Yoğun bakım gerektirir. Çok sayıda cerrahi müdahale gerektirebilir. Her türlü desteğe ve tedaviye rağmen vakaların %30'u kaybedilebilir. İyileşme olsa bile pankreas değişik derecede hasar görmüş ve fonksiyon kaybına uğramıştır. Bunun derecesine göre pankreas yetersizlik bulguları oluşabilir.

Akut pankreatit bulguları nelerdir?
Bulgular ani başlar. En belirgin bulgu karın ağrısıdır. Karın üst bölümünde künt vasıflı, özellikle sırta ve kuşak tarzında bele yayılan şiddetli bir ağrıdır. Bulantı kusma ve ateş tabloya eşlik edebilir. Hastaneye müracaatı zorunlu kılan bir tablo gelişir.

MAKALELER
Burun Estetiği Nedir?
Burun Kanamaları Nedenleri
Bahar Yorgunluğuna Karşı Beslenme Önerileri
PRP Uygulamaları
Burun Tıkanıklıklarında En Son Teknoloji: Radyofrekans Tedavisi
Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Lazer Tedavisi Alexandrite Elite+
Endoskopi ve Kolonoskopi
Mide Kanserine Dikkat!
Migreni Kafanızdan Atın!
SOSYAL MEDYA
@referanshastanesi

Istenmeyen tuylerden kurtulmanin tam zamani! Lazer epilasyonda tum bolgelerde %50 INDIRIM!

A post shared by Özel Referans Hastanesi (@referanshastanesi) on

NÖBETÇİ ECZANELERYeni Sanayi Mah. Devlet Karayolu
Cad. No:59 Nazilli/Aydın


Web Tasarım Emre YÜZ


REFERANS HASTANESİ
Kurumsal
Teknik Altyapımız
Kalite Politikamız
Yönetim Kurulumuz
İletişim


HASTA & ZİYARETÇİLER
Hasta Hakları
Hasta Sorumlulukları
Ziyaretçi Politikası
Refakatçi Politikası
Güvenlik Politikası


SAĞLIK BLOG
Skolyoz Ameliyatı
"Bebek Dostu Hastane" Ünvanı Aldık
Zoru Başardık!
Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!
Damardaki Tehlike Referans'ta Yakalandı!


ANDROID UYGULAMASI