444 61 72  |    info@referanshastanesi.com
Logo
 Online Randevu
 444 61 72
SAĞLIK REHBERİ    
Geçmeyen Öksürük Önemlidir!
Kış aylarında sıkça görülmesine rağmen dört mevsim de karşımıza çıkabilen, soğuk algınlığına bağlanan öksürük genellikle önemsenmemektedir.

Ancak 8 haftadan uzun süren öksürük asla hafife alınmamalıdır. Çünkü geçmeyen öksürük kas ağrıları, kaburga kırık ve çatlakları, hatta nadiren de olsa şah damarı yırtılması ve beyin kanaması gibi  önemli sorunlara sebep olabildiği gibi ciddi hastalıkların işaretçisi de olabilir.

Öksürük aslında bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarının temizlenmesini sağlayan bir savunma mekanizmasıdır. 3 haftadan kısa süren “akut” öksürük genellikle grip, nezle, sinüzit, farenjit gibi enfeksiyonlara bağlı olarak görülmektedir. Kronik öksürük ise astım, KOAH, gastroözefageal reflü, sigara kullanımı, akciğer ve gırtlak kanserleri, çeşitli akciğer enfeksiyonları, sinüzit, kalp yetmezliği, bazı ilaç kullanımları ve mesleki maruziyetler  gibi çeşitli nedenlerle görülebilmektedir. Ayrıca psikojenik olarak da öksürük görülebilmektedir.

Astım

Kronik öksürüğün en sık sebeplerinden biridir. Öksürük tek başına olabileceği gibi hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi ve nefes alıp verirken hışıltı gibi şikayetler de eşlik edebilir. Genellikle kuru, gıcık öksürük şeklinde olabildiği gibi zor çıkarılan yapışkan bir balgam da eşlik edebilir. Konuşmak, nefes almakla dahi öksürük tetiklenebilir. Alerjik astımda alerjik şikayetler, boğazda kaşınma, gıdıklanma gibi şikayetler olabilir ve öksürük genelde sabaha karşı artar.

KOAH

Kronik, ilerleyici bir nefes darlığı ile karakterize bir akciğer hastalığıdır. Daha çok sigara içenlerde görülebilir. Öksürük sürekli ve şiddetlidir. Beraberinde balgam çıkarma da olabilir. Sıklıkla nefes darlığı ve göğüste tıkanma hissi de eşlik eder.

Gastroözefageal Reflü

Mide asit sıvısının yemek borusundan yukarı gelmesiyle oluşur. Kronik öksürüğün en sık sebeplerinden biridir. Şiddetine göre beraberinde boğazda yanma, göğüste baskı ya da yanma hissi, ses kısıklığı da görülebilir. Gece öksürükte artış görülebilir.

Sigara Kullanımı

İçinde katran gibi pek çok kanserojen madde ile nikotin gibi bağımlılık yapıcı maddelerin bulunduğu sigara, öksürük refleksini ve solunum yollarındaki koruyucu rolü olan minik tüycüklerin çalışmasını bozar. Öksürük özellikle sabahları görülür ve koyu renkli balgam eşlik eder.

Akciğer Ve Gırtlak Kanserleri

Öksürüğün daha nadir sebepleri arasında yer alırlar. Özellikle sigara içen hastalarda yeni ortayan çıkan öksürük ya da mevcut öksürüğün karakterinde değişme olması, kanlı balgamın eşlik etmesi, kilo kaybı gibi durumlar akciğer kanserinin habercisi olabilir. Geçmeyen öksürüğe ses kısıklığının eklenmesi özellikle sigara içen kişilerde gırtlak kanserine işaret edebilir.

 

Akciğer Enfeksiyonları

Zatürre başlangıcında kuru, kesik kesik olan öksürük hastalığın ilerlemesi ile sıklığı ve şiddeti artabilir, balgam eşlik etmeye başlayabilir. Balgamda kan görülmesi de muhtemeldir. Ülkemizde halen sık görülmesi nedeniyle geçmeyen öksürüklerde verem hastalığı da akılda tutulmalıdır. Ayrıca enfeksiyonlardan sonra bronş hassasiyeti nedeniyle de kuru öksürük uzayabilmektedir.

Sinüzit

Kronik öksürüğün sık sebeplerinden biri olan sinüzit, kafa kemikleri içinde yer alan, “sinüs” olarak isimlendirilen hava boşluklarının iltihaplanmasıdır. Genellikle kuru öksürük görülür ve sebebi sinüzite bağlı gelişen geniz akıntısıdır.

Kalp Yetmezliği

Bu hastalarda öksürük genellikle yatınca ortaya çıkar ve oturmak ya da ayağa kalkmakla hafifler. Beraberinde pembe köpüklü balgam görülebilir.

Bazı İlaç Kullanımları

Hieprtansiyon, diyabetik nefropati, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılabilen ACE inhibitörü olarak adlandırılan ilaçlar inatçı öksürüğe sebep olabiliyor. Bu tip öksürük kuru olup sebep olan ilacın kesilmesinden aylar sonra bile devam edebiliyor.

Mesleki Maruziyetler

Toz, duman, bazı kimyasal maddeler, latex gibi maruziyetlerin olduğu bazı meslek gruplarında geçmeyen öksürük görülebilmektedir.

Psikojenik Öksürük

Herhangi bir hastalık olmadığı halde görülen öksürüktür. “Tik öksürüğü” de denilmektedir. Öksürüğe sebep olan tüm nedenler dışlanmalıdır. Daha çok çocukluk ve ergenlik döneminde görülmektedir.

 

ÖNEMLİ

*Öksürük 3 haftadan uzun sürüyorsa,

*Antibiyotik tedavisine rağmen öksürük geçmiyorsa,

*Beraberinde nefes darlığı varsa,

* Ses kısıklığı, kilo kaybı, kanlı balgam eşlik ediyorsa,

*Sigara içen kişilerde öksürük ve balgamın normal kabul edilmemesi gerekir. Mevcut öksürüğün artması,farklı şikayetlerin eklenmesi durumunda geciktirmeden mutlaka  Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

 


#göğüs hastalıkları#koah#astım#sigara
 Sağlık Rehberi
 Hızlı İletişim
Alerji Testi
Geçmeyen Öksürük Önemlidir!
MAKALELER
KUPA TEDAVİSİ (HACAMAT)
Burun Tıkanıklıklarında En Son Teknoloji: Radyofrekans Tedavisi
Geçmeyen Öksürük Önemlidir!
PRP Uygulamaları
Alerji Testi
Migreni Kafanızdan Atın!
Bahar Yorgunluğuna Karşı Beslenme Önerileri
Yeni Doğan Sünneti ve Yararları
Mide Kanserine Dikkat!
Burun Estetiği Nedir?
SOSYAL MEDYA
@referanshastanesi

Istenmeyen tuylerden kurtulmanin tam zamani! Lazer epilasyonda tum bolgelerde %50 INDIRIM!

A post shared by Özel Referans Hastanesi (@referanshastanesi) on

NÖBETÇİ ECZANELERYeni Sanayi Mah. Devlet Karayolu
Cad. No:59 Nazilli/Aydın


Web Tasarım Emre YÜZ


REFERANS HASTANESİ
Kurumsal
Teknik Altyapımız
Kalite Politikamız
Yönetim Kurulumuz
KVKK
İletişim


HASTA & ZİYARETÇİLER
Hasta Hakları
Hasta Sorumlulukları
Ziyaretçi Politikası
Refakatçi Politikası
Güvenlik Politikası


SAĞLIK BLOG
Skolyoz Ameliyatı
"Bebek Dostu Hastane" Ünvanı Aldık
Zoru Başardık!
Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!
Damardaki Tehlike Referans'ta Yakalandı!


ANDROID UYGULAMASI