444 61 72  |    info@referanshastanesi.com
Logo
 Online Randevu
 444 61 72
SAĞLIK REHBERİ    
Burun Kanamaları Nedenleri

Op. Dr. Ferudun ÇELTİKLİOĞLU burun kanamalarına (epistaxis) dikkat çekerek “Burun kanamaları çoğu zaman önemsenmemektedir burun kanamalarının basit bir nedeni olabileceği gibi ağır bir hastalığın da habercisi olabilir. İster darbeye bağlı, ister kendiliğinden olsun, kanama halinde mutlaka doktora başvurmak gerekir bunlar çoğu zaman basit burun kanamaları olmakla beraber bazen kanserlere kadar varabilen ciddi hastalıkların sonucu olur. Bu nedenle ihmal edilmemeli mutlaka KBB muayeneleri endoskopik (kameralı) olarak yapılmalı ciddi kan hastalıkları yönünden de tetkik edilmelidir” dedi.Burun Kanamasın Nedenleri
Burun kanamaları sık görülen hastalıklardandır. Burun damarlarının darbeye bağlı yada başka hastalıklara bağlı çatlaması sonrası burun  ucundan dışarıya olabileceği gibi burun arkasından boğaza doğru da kanama olabilir. Her durumda burun ve sistemik hastalıklar açısından kontrol edilmeli, tansiyon ölçülmelidir. Hastalara kameralı burun muayenesi yapılıp kanama pıhtılaşma bozuklukları açısından değerlendirilmelidir. Hipertansiyon ve kan hastalıklarına yol açan dahili sebeplerle olabileceği gibi en basitinden çocuklarda burun karıştırma, allerjiler, sinüzit gibi hastalıklar bazen de kanamaya yol açan polip, tümör gibi daha ciddi hastalıklara bağlı olabilir. Özellikle devamlı aynı burun boşluğundan olan 40 yaş üzeri hastalarda burun ve sinüs tümörleri de akılda tutulmalıdır. Bunlar basitçe kameralı burun muayenesi ile gerekirse de tomografi ile kolayca tanınabilir. Burun kanaması yanında diş eti kanamaları, vücuttaki morluklar, uzun süre durmayan kanamalar, pıhtılaşma bozukluklarının göstergesi olabilir ve dahili hastalıkları (lösemi, hemofili, karaciğer, akciğer ve böbrek hastalıkları) yönünden araştırılmalıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?
Biz KBB olarak burundan kaynaklanan durumların tedavisinde sistemik hastalık sonucu olanlarda semptomları durdurmak üzere, KBB kaynaklananlarda ise sebebe yönetlik olan tedaviye katkıda bulunuruz. Tedavide altta yatan sebebin tedavi edilmesi gerekir. Tansiyon yüksekse düşürülmeli, kan hastalıkları varsa bu tedavi edilmelidir. Basit önden kanamalar çoğu zaman burun septumundan veya konkalardan olur, bunlar basitçe yakılarak edilerek yada tampon uygulayarak durdurulabilir. Burun arkasından kanamalar çoğu zaman daha ciddi olup bazen cerrahi müdahale yada posterior tampon uygulaması gerektirebilir.

Hastalar Ne Yapmalıdır ve Ne Zaman Doktora Başvurmalıdır?
Hastalar sıcakta fazla dolaşmamalı özellikle çocuklar burunlarıyla fazla oynamamalıdır, doktor tavsiyesi olmadan özellikle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır. Burun kanamalarında basitçe baş öne eğip buruna soğuk su çekilip pıhtılar yumuşakça sümkürülerek çıkarılmalıdır, burun ucunun yumuşak kısmına sıkıca baskı uygulayarak tampon etkisi yapabilirler. Hastalar sırtüstü yatırılmamalıdır. Böylece basit kanamalar durdurulabilir, durmayan durumda hastanın yapacağı en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Sonuç olarak, burun kanaması çok basit bir sebepten başlayarak pek çok dahili hastalığın seyrinde de oluşabilecek bir durum olup, basit uygulamalarla durmayan kanamaların mutlaka sağlık kuruluşunda izlenmesi gereklidir.


#kbb#burun#kanamaları
 Sağlık Rehberi
 Hızlı İletişim
Burun Tıkanıklıklarında En Son Teknoloji: Radyofrekans Tedavisi
Burun Kanamaları Nedenleri
Burun Estetiği Nedir?
Sinüzit Deyip Geçmeyin!
MAKALELER
Migreni Kafanızdan Atın!
PRP Uygulamaları
Burun Tıkanıklıklarında En Son Teknoloji: Radyofrekans Tedavisi
Endoskopi ve Kolonoskopi
Alerji Testi
Lazer Tedavisi Alexandrite Elite+
KUPA TEDAVİSİ (HACAMAT)
Geçmeyen Öksürük Önemlidir!
Yeni Doğan Sünneti ve Yararları
Sinüzit Deyip Geçmeyin!
SOSYAL MEDYA
@referanshastanesi

Istenmeyen tuylerden kurtulmanin tam zamani! Lazer epilasyonda tum bolgelerde %50 INDIRIM!

A post shared by Özel Referans Hastanesi (@referanshastanesi) on

NÖBETÇİ ECZANELERYeni Sanayi Mah. Devlet Karayolu
Cad. No:59 Nazilli/Aydın


Web Tasarım Emre YÜZ


REFERANS HASTANESİ
Kurumsal
Teknik Altyapımız
Kalite Politikamız
Yönetim Kurulumuz
İletişim


HASTA & ZİYARETÇİLER
Hasta Hakları
Hasta Sorumlulukları
Ziyaretçi Politikası
Refakatçi Politikası
Güvenlik Politikası


SAĞLIK BLOG
Skolyoz Ameliyatı
"Bebek Dostu Hastane" Ünvanı Aldık
Zoru Başardık!
Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!
Damardaki Tehlike Referans'ta Yakalandı!


ANDROID UYGULAMASI