444 61 72  |    info@referanshastanesi.com
Logo
 Online Randevu
 444 61 72
SAĞLIK REHBERİ    
Endoskopi ve Kolonoskopi
Modern tanı ve tedavi yöntemleri arasında bulunan endoskopik girişimler önemli bir yer tutuyor. Hastanemizde endoskopik tetkikler hafta içi her gün saat 08:30 - 17:30 cumartesi 08:30 - 12:30 arasında yapılıyor.

Modern tanı ve tedavi yöntemleri arasında bulunan endoskopik girişimler önemli bir yer tutuyor. Hastanemizde endoskopik tetkikler hafta içi her gün saat 08:30 - 17:30 cumartesi 08:30 - 12:30 arasında yapılıyor. Ağrısız ve uyutarak endoskopi, kolonoskopi incelemesi ve biyopsisi yapıyoruz.

Yemek borusu (özefagus), mide ve ince bağırsağınızın bir bölümünün (duodenum) direkt olarak gözle incelemesi işlemidir. Bu muayene ağzınızdan küçük çaplı, ucunda parlak ışığı olan, uzun ve bükülebilir bir tüpün yutturulması ile geçekleştirilir. Doktorunuz tüpten aşağıya doğru bakarak, herhangi bir hastalık olup olmadığını araştırır. Gerek gördüğü durumlarda daha detaylı laboratuvar analizleri için küçük doku örnekleri (biyopsi) alabilir.

Endoskopi hangi durumlarda yapılmalıdır ?
Yutma güçlüğü mevcudiyetinde
Ağrılı yutma mevcudiyetinde
Yemek borusu kanseri şüphesinde
Reflü hastalığı şüphesinde
Sık veya şiddetli kusma varlığı
Karın ağrısı mevcudiyetinde
Yemek Borusu enfeksiyonu şüphesinde
Dispepsi (hazımsızlık) varlığında
Üst sindirim sistemi kanaması mevcudiyetinde
Sindirim sistemine kaçmış yabancı cisimlerin çıkarılması gereğinde
Kostik hasar (yakıcı sıvı yahut katıların yutulmuş olması) şüphesinde
Kullanılmış ilaçların hasar yapmış olma ihtimalinde
Mide ve duodenumda polip varlığından şüphe halinde endoskopi yapılmalıdır.

Hazırlık Süreci
Mide yanması için verilmiş olan ilaçların,işlemden iki hafta önce kesilmesi uygun olur,çünkü bunlar tanıda yardımcı olabilecek bazı görünümleri maskeleyebilirler. Üst sindirim yolunun dayanıklılığını azaltarak, işlem sırasında kanama olasılığını arttıran kan sulandırıcı ve ağrı kesici ilaçların da işlemden iki hafta önce kesilmesi gerekir. İşlemin 8 saat öncesinden başlanarak hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.

Endoskopi Nasıl Yapılır?
İşlemden önce, hastadan, işlemin özelliklerini ve istenmeden oluşabilecek yan etkileri anladığını, sağlık durumunun değerlendirilmesi için gerekli olduğuna karar verilmiş bu işlemin yapılmasına rıza gösterdiğini belirten bir aydınlatılmış onam kağıdını imzalaması istenir. İşlem sırasında duyulabilecek hafif ağrının denetlenmesi için,hastanın,boğaza uygulanacak lokal anestezik sprey veya damar yolundan verilecek bilinci kaybettirmeyen sakinleştirici arasında seçim yapması gerekir. Lokal anestezik sprey seçilirse, hasta işlemden hemen sonra evine gidebilir. Bir buçuk saat süreyle yemek yiyemez ve sıvı içemez. Bilinci kaybettirmeyen sakinleştirici ilaç seçilirse, hastanın işlemden sonra en az yarım saat dinlendirilmesi ve ancak birlikte gelen sorumlu bir yetişkinin eşliğinde evine gitmesine izin verilir. Görevli hemşire hastanın sol yanı üzerine yatmasını ister. Varsa takma dişler ve gözlük çıkarılır. Hastanın ağzına inceleme borusunu ısırarak içindeki iletken tellere zarar vermesini önlemek için ortasında delik olan ısırmayı engelleyici bir ağız koruması yerleştirilir. İşlem 10-15 dakika sürer. İşlem sırasında mideyi şişirmek için verilen hava işlem sonunda geri boşaltılır.

İşlemden Sonra
Endoskopide çoğunlukla herhangi bir sorun oluşmaz. Bazı hastalarda bir veya iki gün süren boğaz ağrısı hissedilebilir. Bilinci kaybettirmeyen sakinleştirici ilaç seçilmişse bir süre yorgunluk veya uyku hali olabilir. Endoskopiden sonra çok nadiren solunum yolu enfeksiyonu görülebilir. Çok düşük bir olasılıkla inceleme borusu tarafından üst sindirim yolu yaralanabilir. Bu kanama infeksiyon ve nadiren delinmeye yol açabilir. İşlemden sonraki 48 saat içerisinde (özellikle giderek ağırlaşan ve önceki mide yanmalarına benzemeyen) karın ağrısı, ateş, solunum güçlüğü, kusma ile ağızdan kan gelmesi durumlarında, acilen işlemi yapan endoskopi doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

 


#genel cerrahi#endoskopi#kolonoskopi
 Sağlık Rehberi
 Hızlı İletişim
Endoskopi ve Kolonoskopi
Mide Kanserine Dikkat!
MAKALELER
Burun Tıkanıklıklarında En Son Teknoloji: Radyofrekans Tedavisi
PRP Uygulamaları
Migreni Kafanızdan Atın!
Mide Kanserine Dikkat!
Burun Kanamaları Nedenleri
Yeni Doğan Sünneti ve Yararları
Bahar Yorgunluğuna Karşı Beslenme Önerileri
Endoskopi ve Kolonoskopi
Geçmeyen Öksürük Önemlidir!
KUPA TEDAVİSİ (HACAMAT)
SOSYAL MEDYA
@referanshastanesi

Istenmeyen tuylerden kurtulmanin tam zamani! Lazer epilasyonda tum bolgelerde %50 INDIRIM!

A post shared by Özel Referans Hastanesi (@referanshastanesi) on

NÖBETÇİ ECZANELERYeni Sanayi Mah. Devlet Karayolu
Cad. No:59 Nazilli/Aydın


Web Tasarım Emre YÜZ


REFERANS HASTANESİ
Kurumsal
Teknik Altyapımız
Kalite Politikamız
Yönetim Kurulumuz
KVKK
İletişim


HASTA & ZİYARETÇİLER
Hasta Hakları
Hasta Sorumlulukları
Ziyaretçi Politikası
Refakatçi Politikası
Güvenlik Politikası


SAĞLIK BLOG
Skolyoz Ameliyatı
"Bebek Dostu Hastane" Ünvanı Aldık
Zoru Başardık!
Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!
Damardaki Tehlike Referans'ta Yakalandı!


ANDROID UYGULAMASI