444 61 72  |    info@referanshastanesi.com
Logo
 Online Randevu
 444 61 72
SAĞLIK REHBERİ    
Sinüzit Deyip Geçmeyin!
Hangimiz nezle olmadık ya da baş ağrısı burun tıkanıklığı çekmedik, ya da geniz akıntısı çekmedik.
Hangimiz nezle olmadık ya da baş ağrısı burun tıkanıklığı çekmedik, ya da geniz akıntısı çekmedik.
Sinüzit Deyip Geçmeyin!

Hepimiz senede birkaç kere nezle grip gibi ÜSYE geçiririz ve bunların bazıları beklenenden uzun sürer. Bunlar için doktora gittiğimizde bazen sinüzit olduğumuz söylenir.

Sinüzit nedir?

Sinüzit oldukça sık görülen, hayat kalitesini önemli derecede etkileyen ve birçok ülkede büyük ekonomik yüke ve iş kaybına yol açan bir hastalıktır ancak yanlış değerlendirilen bir hastalıktır da. Çünkü insanlar bir kez sinüzit tanısı alınca bütün baş ağrılarını sinüzite bağlama eğilimindedirler buda gereksiz birçok tetkik yapılmasına yol açabilir. Burun çevresinde burun içine küçük deliklerle bağlı olan ya da açılan kemikler içindeki boşluklara sinüs bunların iltihabına da sinüzit denir. Burun ve sinüs mukozaları birbiriyle bütün kabul edildiğinden günümüzde sadece sinüzit yerine rinosinüzit terimi de kullanılmaktadır.

Sinüsler yüzümüzde şakaklarımızın altında, gözlerin arasında, gözlerin üstünde ve genzimizin üstünde olmak üzere 4 çeşittir.

Sinüsler Ne İşe Yarar?

Sinüsler kafa kemiklerinin ağırlığını azaltır, travmalara karşı kafa içindeki beyin ve diğer yapılara süspansiyon görevi görür. Sesin rezonans dediğimiz tınısının oluşmasına katkıda bulunur.

Burnumuzun içini ve tüm sinüslerin içini mukoza dediğimiz bir örtü kaplar. Bu örtü üzerindeki mukosilier hücreler ve hareketleri sayesinde buruna giren parçacıkların atılmasını, havanın nemlendirilip ısıtılmasını içinde bulunan değişik kimyasal maddeler ve hücrelerle de hastalıklara karşı savaşa katkıda bulunur.

Sinüzitlerin Sebepleri Nelerdir?

Akut rinosinüzitlerin büyük kısmı, uzamış üst solunum yolları enfeksiyonu sonrasında sinüslerde bakterilerin yerleşmesi sonrası olur.

Akut maksiller sinüzitlerin bir kısmı yakın anatomik komşuluğu nedeniyle dişlerden kaynaklanabilir. Hava kirliliği ve sigara kullanımı gibi mukozal irritasyonlar, nazal polipler, allerjiler, viral üst solunum yolu enfeksyonlarının sebep olduğu siliyer sistem bozuklukları, mukozal ödem veya sinüslerin buruna açıldığı deliklerin (ostium) darlıkları yada tıkanmaları da rinosinüzite zemin hazırlarlar. Bağışıklık sistemindeki zayıflıklar yada bazı genetik hastalıklar da hastalığa zemin hazırlar.

Etiyolojide bakteriler, virüsler ve mantarlar rol oynayabilir. Enfeksiyon dışında alerjik durumlar da sinüzit etyolojisinde rol oynayabilir.

Sinüzitlerin Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Sinüzitler başlıca akut, subakut ve kronik (müzmin) sinüzitler olarak ayrılır.

1 aydan kısa sürenlere akut, 3 aydan uzun sürenlere kronik(müzmin) 1-3 ay arasındakilere subakut  sinüzit denir.

Akut sinüzitte şikayetler daha belirgin ve şiddetlidir; burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, gözlerin etrafında ağrı, diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı, yüzde basınç hissi, öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı, kötü ağız kokusu belirtileri bulunabilir. Bazen de kuru öksürük, hafif ateş veya mide rahatsızlığı şikayetleri görülebilir.

Kronik sinüzitte, belirtilerin süresi üç aydan uzundur. Baş ağrısı kronik sinüzitlerde çok belirgin değildir. Koyu bazen kanlı burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama ve özellikle geceleri artan öksürük belirtileri görülebilir.

Sinüzit Tanısı Nasıl Konur?

Genellikle yukarıda belirtile şikayetleri içeren hastalar muayeneye başvurduğunda sinüzit düşünülür. Burunun günümüzde olmazsa olmazı endoskopik muayenesinde mukozalardaki ödem ve bazen pürülan akıntı görülür. Muayenede sebeb olabilecek anatomik yada eşlik eden bozukluklar da kolayca görülebilir. Görüntüleme genellikle cerrahi düşünülen hastalarda BT çekilmesi şeklindedir. Daha önceleri Waters gr denen basit grafiler çekilirdi. Günümüzde değerini akut sinüzitlerde hava sıvı seviyesinin görüldüğü durumlar dışında eski değerini yitirmiştir. Ultrasonun yeri yoktur, MRI tümoral olaylar dışında çok kullanılmaz.

Sinüzitler Nasıl Tedavi Edilir?

Akut rinosinüzitlerde genellikle ilaçlar ve burun-sinüs lavajları ile kolayca sonuç alınabilir. Bunlar etyolojiye göre antibiotik, antiviral yada mantar ilaçlarını, lokal dekonjestan spreyleri, allerjik durumlarda allerji ilaçlarını, sistemik yada nazal kortikosteroidleri içerebilir. İlaç tedavisi normal enfeksiyon tedavilerine göre daha uzun olup, en az 10 gündür, bazen bu süre daha da uzayabilir. Bu konuda hastalar hekimlerinin talimat ve önerilerine uymalıdırlar.

Tedaviye cevap vermeyen, sık tekrar eden, sinüzite zemin hazırlayan anatomik bozuklukların olduğu yada kronikleşmiş olgularda cerrahi tedavi uygulanabilir. Günümüzde Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi standart tedavi olmuştur. Bu ameliyat burun deliklerinden endoskop ve kameralarla girilerek patolojilerin düzeltilmesini, hastalığın temizlenmesini ve sinüslerin yeterli havalanmasının sağlanmasını içerir.  Bu ameliyatlar günübirlik cerrahi şeklinde genellikle genel anestezi altında uygulanır, bazen burun tamponu ile bazen tamponsuz aynı gün hastalar taburcu olur. Bazen endoskopik sinüs cerrahisi yerine balon sinüs plasti denen sinüs deliklerinin balonlarla genişletilmesi uygulanabilir. 

Sinüzitli hastalar evlerinde tuzlu sularla bolca burunlarını temizlemeli, bol sıvı tüketmelilerdir.

Sinüzitten Korunmak için Ne yapılmalıdır?

Sinüzit genellikle uzamış soğuk algınlığı sonrasında görülür, bu nedenle soğuk havalarda kendimizi iyi korumalıyız. Saçları ıslatıp soğuk havaya çıkmak, özellikle havanın rüzgarlı olması nedeniyle üst solunum yollarına ve sonrasında sinüzite yol açabilir. Bu konuya özellikle gençler dikkat etmelidir. Havanın kirli, dumanlı olması, sinüziti kolaylaştırır. Sigara içilmemeli, özellikle çocukların yanında da sigara içilmemelidir. Ortamı kuruttuğundan klimalı ortamlarda ve klima çevresinde uzun süre bulunulmamalıdır. Özellikle sıcak havalarda aşırı terledikten hemen sonra klima karşısında ya da vantilatörün önünde uzun süre kalmak sinüzite davetiye çıkarabilecek eylemlerden bazılarıdır. Yine bol su içilmelidir, bağışıklık sistemini güçlendirmek veya güçlü kalmasını sağlamak için dengeli beslenmeli, düzenli egzersiz  yapılmalıdır.

 


#kbb#sinüzit#tedavisi
 Sağlık Rehberi
 Hızlı İletişim
Burun Tıkanıklıklarında En Son Teknoloji: Radyofrekans Tedavisi
Burun Kanamaları Nedenleri
Burun Estetiği Nedir?
Sinüzit Deyip Geçmeyin!
MAKALELER
KUPA TEDAVİSİ (HACAMAT)
Geçmeyen Öksürük Önemlidir!
Sinüzit Deyip Geçmeyin!
Bahar Yorgunluğuna Karşı Beslenme Önerileri
Lazer Tedavisi Alexandrite Elite+
Alerji Testi
Endoskopi ve Kolonoskopi
PRP Uygulamaları
Migreni Kafanızdan Atın!
Burun Tıkanıklıklarında En Son Teknoloji: Radyofrekans Tedavisi
SOSYAL MEDYA
@referanshastanesi

Istenmeyen tuylerden kurtulmanin tam zamani! Lazer epilasyonda tum bolgelerde %50 INDIRIM!

A post shared by Özel Referans Hastanesi (@referanshastanesi) on

NÖBETÇİ ECZANELERYeni Sanayi Mah. Devlet Karayolu
Cad. No:59 Nazilli/Aydın


Web Tasarım Emre YÜZ


REFERANS HASTANESİ
Kurumsal
Teknik Altyapımız
Kalite Politikamız
Yönetim Kurulumuz
KVKK
İletişim


HASTA & ZİYARETÇİLER
Hasta Hakları
Hasta Sorumlulukları
Ziyaretçi Politikası
Refakatçi Politikası
Güvenlik Politikası


SAĞLIK BLOG
Skolyoz Ameliyatı
"Bebek Dostu Hastane" Ünvanı Aldık
Zoru Başardık!
Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!
Damardaki Tehlike Referans'ta Yakalandı!


ANDROID UYGULAMASI